Nowoczesne podłogi drewniane

Dlaczego nowoczesne podłogi drewniane zyskują tylu zwolenników?

Drewniane podłogi od bardzo dawna są cenione za naturalność, estetykę i wytrzymałość. Na takie wykończenie przekonują pozytywne opinie projektantów lub montażystów. Często bazując na własnych wcześniejszych doświadczeniach w użytkowaniu, montujemy deski. W końcu wybór podłogi do własnego domu jest bardzo ważny, nie robi się tego często, ona będzie z nami wiele lat. Powinna dobrze komponować się z pozostałym wykończeniem domu i być dobrze przemyślaną decyzją.

Z pewnością drewno to taki materiał budulcowy i wykończeniowy, który dobrze łączy się z wieloma stylami i aranżacjami. Tak powszechne zastosowanie nie powinien zaskakiwać, gdyż samo drewno oczarowuje swoją prostotą i naturalną rzeźbą.

Funkcjonalne i pełne zalet drewniane podłogi

Drewniane podłogi od bardzo dawna są cenione za naturalność, estetykę i wytrzymałość

Nowoczesne podłogi drewniane dostępne są w bogatej ofercie i zaspokoją nawet najbardziej wyszukane gusta. Aktualna tendencja w architekturze i wykończeniach, skłaniają się w kierunku naturalnych materiałów. Warto przy tym dodać, że takie rozwiązanie wcale nie musi rujnować naszego portfela, gdyż oferty są zróżnicowane cenowo. Poza tym istnieje szereg zalet przemawiających na korzyść drewna. Pięknie prezentują się i przybliżają nas do natury. Drewno na podłodze świetnie ociepla wnętrza domu. Dzieje się tak za sprawą niezwykłej właściwości, którą posiada. Jest nią niski współczynnik przewodzenia ciepła, w efekcie podłoga staje się izolatorem termicznym. Deska podłogowa jest również dobrym izolatorem akustycznym, wiec świetnie wyciszy nasze kroki. Jeżeli dodamy fachowy montaż i solidne zabezpieczenie przed uszkodzeniami to otrzymamy efekt na długie lata użytkowania. Trwałość nowoczesnych podłóg drewnianych jest ich największym atutem. Drewno na podłodze jest także doceniane przez alergików, ponieważ posiada właściwości antystatyczne. Osoby skłonne do alergii nie będą odczuwały dolegliwości w kontakcie z drewnem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi z desek?

Niezależnie, na co padnie nasz wybór, będzie  to decyzja wieloletnia. Warto zebrać informacje na temat tego, jakie materiały zastosujemy we własnym domu. W ofercie podłóg drewnianych zauważa się podział na deski lite i deski warstwowe.

Podłoga z deski litej jak sama nazwa mówi to deska zrobiona z jednego fragmentu drewna, co bardzo dobrze się prezentuje. Wykorzystuję się do tego dobrej jakości gatunki drzew np. dąb, buk, jesion. Taki materiał daje pewność dużej odporności na uszkodzenia typu ścieranie. Możliwe jest też wielokrotne odświeżanie czy odnawianie takiego podłoża poprzez np. cyklinowanie. Najczęściej są to deski surowe, które należy odpowiednio zabezpieczyć warstwą ochronną. Podłogę z desek litych pokrywa się lakierami lub olejami, które mogą nadać desce pożądany przez nas kolor.

Podłoga z deski litej jak sama nazwa mówi to deska zrobiona z jednego fragmentu drewna, co bardzo dobrze się prezentuje

Drugi wariant nowoczesnej podłogi drewnianej to podłoga warstwowa, którą tworzy się z desek klejonych. Są to zwykle 2- 3 warstwy. Warstwa górna to drewno wysokiej jakości typu: dąb, jesion, orzech. Dzięki tej charakterystycznej budowie podłogi warstwowe wyróżnia duża trwałość.  Posiadają także opcje montażu na ogrzewanie podłogowe. Natomiast niska podatność na kurczliwość pozwala nie tylko na zastosowanie w przypadku podgrzewanych podłóg, ale też w miejscach, gdzie panuje wyższa wilgotność np. kuchnia, piwnica, łazienka. Łatwy i szybki montaż to kolejna zaleta podłogi warstwowej. Deski są już pokryte lakierem, a nawet kilkoma warstwami, które tworzą wytrzymałą barierę chroniącą.

Podłoga drewniana – naturalne i wytrzymałe wykończenie

Tak jak istnieją różnice, tak podłogi te mają cechę wspólną. W każdym przypadku wybieramy drewno, bez względu na to co w ostateczności zastosujemy, będziemy właścicielami ciepłej i estetycznej aranżacji. Nowoczesna drewniana podłoga nada wnętrzom stylu, elegancji i przytulności.