Podłogi z deski warstwowej
Dziś nie mamy na rynku tylko jednego wyboru, czyli litej deski. Możemy cieszyć się z rozwoju techniki, z nowych produktów, jakimi jest deska warstwowa. Ten produkt niesie ze sobą sporo korzyści, nie tylko finansowych, gdyż są tańsze od litego drewna. Jakie jeszcze mają zalety, czym są? Odpowiedzmy na te pytania.
Deska warstwowa, co to znaczy?
Deski warstwowe są to gotowe, wykonane fabrycznie deski, które nadają się do ułożenia na podłodze praktycznie od razu po zakupie. Dlaczego właściwie powstały deski warstwowe? Są one odpowiedzią na problemy, jakie były i wciąż są z deskami litymi. Te ostatnie mają duży problem z odkształcaniem się pod wpływem zmiennej temperatury i wilgotności. Deska warstwowa została tak zaprojektowana, że aż o około 70% słabiej reaguje na zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe. Wszystko to między innymi dzięki jej budowie, gdzie każda warstwa jest ułożona w stosunku do poprzedniej prostopadle.
To, co widzimy, chodząc po podłodze, ułożonej z desek warstwowych to warstwa szlachetna. Na spodzie deski warstwowej mogą być lamele liściaste, iglaste lub sklejka. Deski tego typu dzielimy na dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Mają one standardowe grubości od 11 do 15 mm, oraz występują w szerokościach od 12 do 20 cm i długościach od 60 do 250 cm.
Deski dwuwarstwowe i trójwarstwowe.
Warstwa szlachetna w deskach dwuwarstwowych ma grubość nawet 6 mm. Dzięki takiej grubości deska dwuwarstwowa może być poddana cyklinowaniu i to kilkukrotnie. Deski tego typu wymagają bezwzględnie przyklejenia do podłoża. Wynika to ze sposobu montażu na system pióro wpust.
Deski trójwarstwowe mają cieńszą warstwę użytkową. Wynosi ona od 2,5 do 3,5 mm. Czyli około połowę cieńszą niż dwuwarstwowe. Mimo to nadal mamy możliwość cyklinować ten rodzaj deski. Oblicza się, że żywotność podłogi z deski trójwarstwowej to nadal około 30 lat, czyli bardzo długo. Dolne warstwy deski wykonane są z takiego drewna jak sosna lub świerk.
System montażu tego typu desek w większości przypadków jest na zamek. Umożliwia on albo tradycyjne klejenie posadzki do podłoża, albo montaż desek metodą bezklejową tzw. pływającą.
Ogrzewanie podłogowe dzięki deskom warstwowym
Stworzenie desek warstwowych dało możliwość montażu ogrzewania podłogowego. Przy deskach litych taka możliwość również istniała, ale deski warstwowe są po prostu lepsze w systemach ogrzewania tego typu. Lepiej przepuszczają one ciepło, dając znaczne oszczędności i mniej odkształcają się pod wpływem zmiennej temperatury i wilgotności.
Oczywiście są gatunki drewna, które bardziej nadają się pod ogrzewanie podłogowe niż inne. Ze względu na niski współczynnik skurczu i rozkurczu oraz czas osiągania tzw. równowagi higroskopijnej do tego celu nadają się najlepiej takie gatunki drewna jak dąb, merbau i jesion thermo. Myśląc o ogrzewaniu podłogowym, powinniśmy unikać podłogi z buku i klonu.
Jak wykończone są deski warstwowe?
Deski warstwowe wykańcza się albo sześcioma lub ośmioma warstwami lakieru, albo dwoma, trzeba warstwami olejowosku. Podłogi takie są od razu gotowe do użytkowania, od momentu instalacji. Teoretycznie istnieje możliwość zakupu desek surowych. Po ułożeniu parkieciarz musi takie deski wykończyć. Jest to jednak mało opłacalna metoda i również przez to mało popularna.
Podsumowanie, zalety desek wielowarstwowych
Możemy wymienić następujące zalety desek drewnianych wielowarstwowych:
- odporność na zmiany temperatury i wilgotności;
- są wykonane z naturalnego drewna, wierzchnia warstwa często z drewna szlachetnego;
- są łatwe i szybkie w montażu;
- są fabrycznie wykończone, po ułożeniu od razu gotowe do użytkowania.
Deski wielowarstwowe mają wiele plusów, dlatego są coraz częściej wybierane. Ostatnią ich ważną zaletą nad deskami litymi jest cena, są dużo tańsze.