Podłoga na ogrzewanie podłogowe

Jak montować drewnianą podłogę wraz z ogrzewaniem podłogowym?

Montaż ogrzewania podłogowego zwykle jest kojarzony z wykorzystywaniem posadzek kamiennych lub ułożonych z płytek. Ma to wiele zalet i pozwala uzyskać dużą wydajność, prawidłowy rozkład temperatur oraz zamaskować mało estetyczne elementy instalacji. Ten sam rezultat można osiągnąć, montując podłogi wykonane z drewna. Jest to rozwiązanie ponadczasowe, dzięki któremu każde pomieszczenie może nabrać niezwykle oryginalnego charakteru. Podłoga na ogrzewanie podłogowe musi być jednak zbudowana przy uwzględnieniu kilku ważnych czynników.

Przestrzeganie zaleceń producenta

Materiały wykończeniowe, takie jak płytki ceramiczne, stanowią bardzo dobre nośniki ciepła. Drewno jest natomiast izolatorem i pod wpływem temperatury zmienia swoją objętość. Dlatego pierwszym wskazaniem podczas montażu ogrzewania podłogowego powinno być przestrzeganie sugestii producenta dotyczące instalacji. Można w nich znaleźć zalecane maksymalne temperatury, których przekroczenie spowoduje, że system nie będzie funkcjonował efektywnie lub drewno ulegnie zniszczeniu.

Właściwa temperatura i wilgotność

Należy podkreślić, że twarde drewno wykorzystane jako surowiec do budowy podłogi spowoduje, że powierzchnia będzie bardziej trwała

Drewno umieszczone blisko instalacji grzewczej jest narażone w większym stopniu na rozsychanie się w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest użycie desek warstwowych, które mają większą przenikalność oraz stabilność. Prostopadłe ułożenie włókien ogranicza zmiany w strukturze drewna oraz pękanie spowodowane dużymi wahaniami temperatury i wilgotności. Przy uwzględnieniu tych kwestii możliwe jest zaprojektowanie drewnianej podłogi, która nie będzie narażona zarówno na odkształcenia, jak i uszkodzenia mechaniczne.

Materiał dostosowany do potrzeb

Należy podkreślić, że twarde drewno wykorzystane jako surowiec do budowy podłogi spowoduje, że powierzchnia będzie bardziej trwała. Z drugiej strony tego typu drewno źle znosi częste zmiany temperatury. Dlatego podłoga na ogrzewanie podłogowe powinna być wykonana z materiału charakteryzującego się niskim współczynnikiem kurczenia i pęcznienia. Drewno pozyskane z takich drzew jak sosna, olcha, jesion lub buk trzeba od razu odrzucić. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gatunków egzotycznych lub dębu europejskiego. Możliwe jest też użycie drewna z akacji, trzeba jednak brać pod uwagę możliwość występowania pęknięć lub odkształceń w instalowanym parkiecie.

Ogrzewanie wodne lub elektryczne

Ogrzewanie podłogowe może być montowane w wersji elektrycznej lub wodnej. Do wybranej odmiany instalacji należy dostosować parametry układanej podłogi. Ogrzewanie w wersji elektrycznej wykorzystuje maty grzejne, natomiast woda jest rozprowadzana przez specjalne rurki, dzięki czemu ciepło może docierać do każdego miejsca posadzki w optymalny sposób.

Jeszcze do niedawna nie było możliwości skutecznego montażu drewnianej podłogi oraz ogrzewania w wersji elektrycznej. Aktualnie na rynku są dostępne systemy dostosowane do takiej sytuacji. W każdym przypadku trzeba jednak rygorystycznie przestrzegać zaleceń dotyczących instalacji, które są zamieszczone w dołączonej instrukcji obsługi.

Podłoga na ogrzewanie podłogowe musi być w odpowiedni sposób pielęgnowana

Codzienna pielęgnacja drewna

Podłoga na ogrzewanie podłogowe musi być w odpowiedni sposób pielęgnowana. Należy ją regularnie odkurzać, a także myć ściereczką lub mopem zwilżonym wodą. Nie można stosować zbyt dużej ilości wody, a płyn nie powinien tworzyć mokrych powierzchni, które będą długo wysychać. Największą uwagę trzeba zwrócić na kurz i piasek, który może powodować zarysowania i odkształcenia powierzchni.

Temperatura podłogi zazwyczaj nie powinna przekraczać 27 stopni Celsjusza. Jest to szczególnie ważne w miejscach o utrudnionym dostępie, na przykład, pod meblami. Pomieszczenia nie mogą też ulegać nadmiernemu wyziębieniu, dlatego przed ułożeniem drewnianej podłogi należy przeprowadzić montaż lub modyfikację izolacji budynku w celu zachowania optymalnych warunków eksploatacji wnętrza.

Jak widać, montaż drewnianej podłogi nie jest łatwy, jeśli ma być to połączone z efektywnym ogrzewaniem. Jeśli jednak podłoga na ogrzewanie podłogowe zostanie zaprojektowana w sposób uwzględniające najważniejsze kwestie związane z jakością materiału, powierzchnia może służyć przez wiele lat bez potrzeby wymiany ani naprawy. W ten sposób można nie tylko uzyskać efektowny wygląd różnych pomieszczeń, ale także zmniejszyć koszty eksploatacji całego domu.