Producent podłóg drewnianych

Podłoga drewniana – wszystko co powinniśmy wiedzieć o jej wyborze

Wybór producenta oraz sprzedawcy

Najważniejsze, co musimy wiedzieć przed zakupem drewnianej podłogi jest to, że deski cały czas pracują. Co oznacza praca drewna? Praca drewna oznacza nic innego jak to, że materiał ten będzie pęczniał w warunkach o zwiększonej wilgotności powietrza oraz kurczyć się, gdy powietrze będzie w pełni suche. W efekcie tychże naturalnych procesów w drewnianych podłogach pojawiać się mogą wybrzuszenia lub też szczeliny. Wilgotność optymalna powietrza zarówno dla ludzi, jak i także dla podłóg mieści się w granicach między czterdzieści, a siedemdziesiąt procent. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia szczelin, to możemy kupić sobie nawilżacz, a wilgotność mierzyć przy pomocy higrometru.

Bardzo ważny jest producent podłóg drewnianych. Oczywiście nie wskażemy danego producenta, ale podpowiedzieć możemy, aby się skłaniać raczej ku podłogom znanych, jak i także renomowanych marek. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ znane oraz duże firmy zazwyczaj mają opracowane najlepsze oraz najnowocześniejsze technologie produkcyjne. Bardzo ważne są także warunki suszenia, składowania, jak i także tak zwanej kwarantanny drewna. Wystarczy, że któryś z tychże elementów nie zostanie dopilnowany, a posadzka szybciej może ulec zniszczeniu. Warto do tego zwrócić uwagę na gwarancyjny okres. Co po niektórzy producenci na swoje produkty oferują nawet trzydzieści lat gwarancji.

Na miejscu drugim możemy postawić tartaki prywatne. Jeśli chcemy kupić koniecznie deski na podłogę w takim miejscu, to dokładnie sprawdźmy, czy tartak dba o przechowywanie desek w odpowiednich warunkach oraz czy podłogi sprzedawane są w paczkach z termokurczliwej folii. Jeśli nie, to ryzyko zakupu podłogi wadliwej jest bardzo duże. Lepiej unikajmy sklepów z deskami tanimi pochodzenia niewiadomego, a czasem nawet składów budowlanych oraz marketów, jeśli ich magazyny nie są zabezpieczone odpowiednio przed wilgocią oraz przed zmianami temperatury. Zwróćmy także uwagę na doradztwo fachowe, a więc na przykład czy sprzedawca w wybranym sklepie potrafi udzielić informacji dotyczącej swojej oferty.

Gdy wybieramy się do sklepu po podłogę, to musimy mieć świadomość, że wymarzone deski nie zawsze są dostępne od ręki. Co po niektórzy producenci oraz sprzedawcy posiadają na całe szczęście zapasy gatunków najbardziej popularnych, takich jak jesion oraz dąb. Jednak już na egzotyczne podłogi, które są rzadziej wybierane, należy czekać dobrych kilka tygodni.