Producent parkietu

Porady producenta dotyczące mycia oraz czyszczenia podłóg drewnianych

Pomimo tego, że drewno należy do materiałów trwałych, to jego żywotność jest zależna w dużej mierze od tego, jak o nie zadbamy. Warto pamiętać o tym podczas pielęgnacji, jak i czyszczenia podłóg drewnianych. Nieodpowiednio dobrany preparat, za duża ilość wody, czy też brak odpowiednich narzędzi poskutkować może wszelkimi uszkodzeniami parkietu. Jak w takim razie należy pielęgnować podłogę drewnianą? Co mówi producent parkietu?

Jak wyglądać powinna pielęgnacja regularna parkietu?

Pomimo tego, że drewno należy do materiałów trwałych, to jego żywotność jest zależna w dużej mierze od tego, jak o nie zadbamy

Aby parkiet zachował stan idealny na lata, należy poświęcić nieco czasu na jego konserwację. Wbrew wszelkim pozorom, nie jest to specjalnie skomplikowane i na pewno nie wydłuży codziennych porządków. Najważniejsza jest sama regularność. Poleca się sprzątanie codzienne podłogi drewnianej. Dzięki temu wyeliminować wszelkie ryzyko powstawania rys, jak i plam na parkiecie.

Przy wejściu do domu powinniśmy ułożyć matę, wycieraczkę lub też dywanik, które oczyszczą obuwie z drobinek piasku, które mogą naruszyć warstwę wierzchnią podłogi. Podklejmy nasze meble. Gdy nam się coś wyleje na podłogę, to czym prędzej plamę wytrzyjmy papierowym ręcznikiem i zmyjmy pozostałość szmatką wilgotną. Należy także odkurzać mieszkanie kilka razy w tygodniu. Przyda nam się specjalna szczotka z miękkim włosiem. Podłoga drewniana powinna być myta specjalnym płynem, który to przeznaczony jest do konkretnego wykończenia. Unikajmy raczej preparatów uniwersalnych. Niektóre z nich zawierają bardzo silne detergenty, które to uszkodzić mogą powłokę ochronną parkietu.

Aby parkiet zachował stan idealny na lata, należy poświęcić nieco czasu na jego konserwację

Lakierowane podłogi znane są z tego, że można je bardzo łatwo utrzymać w czystości. Drewno, które jest pokryte lakierem do schodów i parkietów ma bardzo gładką oraz twardą powłokę o sporej odporności na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz plamy. Dzięki temu sama pielęgnacja drewnianej podłogi jest dosyć prosta. W jaki sposób wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia? Musimy się na pewno upewnić, że dany płyn jest odpowiedni do mycia lakierowanych podłóg. Do tego celu nadają się najlepiej produkty beztłuszczowe. Zadaniem płynu do czyszczenia podłóg drewnianych jest nie tylko umycie skuteczne z kurzu oraz innych zabrudzeń. Najlepiej, jeśli takowy koncentrat zawiera również pielęgnujące substancje, które to podkreślają wykończenie parkietu i mu zapewnią ochronę dodatkową. To dlatego właśnie sposoby domowe na mycie podłogi drewnianej (więcej), a szczególnie czyszczenie naszego parkietu wodą z mydłem – nie wpłyną za korzystnie na jej wygląd.